Computer memory Sophos SG 105 rev. 1
The RAM memory expands the memory capacity of Sophos SG 105 rev. 1 by 8GB. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. This computer memory was tested by us for Sophos SG 105 rev. 1. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in SG 105 rev. 1.Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos SG |
| Device series | SG 105 series |
| Device name | SG 105 rev. 1 |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP227519 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069953794 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos SG 105 rev. 1 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos SG 105 rev. 1
Login