Computer memory Sophos SG 105w
The RAM memory expands the memory capacity of Sophos SG 105w by 8GB. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. This computer memory was tested by us for Sophos SG 105w. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in SG 105w.Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos SG |
| Device series | SG 105 series |
| Device name | SG 105w |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 1 |
| Note | The maximum capacity of the RAM is limited by the used license.
Max. 3GB Ram with Sophos Business license
Max. 8GB Ram with Home Use License.
Observe the legal requirements of the manufacturer. |
Order info
| Item number | SP185074 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069538755 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos SG 105w |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos SG 105w
Login