Memory for firewall Sophos SG 115w rev. 1
8GB memory for Sophos SG 115w rev. 1 . The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Sophos SG 115w rev. 1 . This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in SG 115w rev. 1 .Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos SG |
| Device series | SG 115 series |
| Device name | SG 115w rev. 1 |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP151715 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069250343 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos SG 115w rev. 1 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos SG 115w rev. 1
Login