Memory for firewall Sophos SG 310 rev. 1
The RAM memory expands the memory capacity of Sophos SG 310 rev. 1 by 8GB. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Sophos SG 310 rev. 1. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in SG 310 rev. 1.Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos SG |
| Device series | SG 310 series |
| Device name | SG 310 rev. 1 |
| Memory ex works | 12GB (1x8GB + 1x4GB) |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP164293 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069351491 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos SG 310 rev. 1 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos SG 310 rev. 1
Login