Memory for firewall Sophos XG 115 rev. 1
The RAM memory expands the memory capacity of Sophos XG 115 rev. 1 by 8GB. The memory module has 204 Pin DIMM and a voltage of 1,35 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos XG |
| Device series | XG 115 series |
| Device name | XG 115 rev. 1 |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP240797 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369084926 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos XG 115 rev. 1 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos XG 115 rev. 1
Login