Memory for firewall Sophos XG 115 rev. 3
The RAM memory expands the memory capacity of Sophos XG 115 rev. 3 by 8GB. The memory has 204 Pin DIMM and works with a voltage of 1,35 volt. This computer memory was tested by us for Sophos XG 115 rev. 3. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in XG 115 rev. 3.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos XG |
| Device series | XG 115 series |
| Device name | XG 115 rev. 3 |
| Memory ex works | 4GB |
| Maximum memory | 8GB |
| Memory Slots | 1 |
Order info
| Item number | SP269026 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369378056 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos XG 115 rev. 3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos XG 115 rev. 3
Login