Computer memory Sophos XG 210 rev. 2
The RAM memory expands the memory capacity of Sophos XG 210 rev. 2 by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Sophos XG 210 rev. 2. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in XG 210 rev. 2.Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos XG |
| Device series | XG 210 series |
| Device name | XG 210 rev. 2 |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP240788 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369084827 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos XG 210 rev. 2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos XG 210 rev. 2
Login