Computer memory Sophos XG 230 rev. 1
8GB memory for Sophos XG 230 rev. 1. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your Sophos XG firewall.Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Sophos |
|---|---|
| Device type | Firewall |
| Device family | Sophos XG |
| Device series | XG 230 series |
| Device name | XG 230 rev. 1 |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP240789 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369084834 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Sophos XG 230 rev. 1 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Sophos XG 230 rev. 1
Login