Server-Mainboard memory SupermicroC7Z87
The memory increases the RAM of your Supermicro C7Z87 server by 8GB. The offered DDR3 RAM memory has a speed of 1333MHz PC3-10600U 2Rx8. These are UDIMM (Non-ECC unbuffered) memory modules. The memory has 240 Pin DIMM and works with a voltage of 1,5 volt. This computer memory was tested by us for Supermicro C7Z87. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in C7Z87.What should be considered when upgrading RAM?
- Der Einsatz verschiedener Ram Größen in den memory slotsn ist möglich
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
- When mixing different memory sizes, the Dual Channel Mode is activated in some areas
- If e.g. 4GB and 8GB were assembled, the Intel Flex technology would activate Dual Channel operation on the first 8GB.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600U |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Supermicro |
|---|---|
| Device type | Server-Mainboard |
| Device family | Supermicro mainboard C... |
| Device series | mainboard C... C7Z series |
| Device name | C7Z87 |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP263102 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369314320 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Supermicro C7Z87 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
Login