Memory for storage/NAS Synology RackStation RS818+
Expand the memory of your Synology RackStation RS818+ by 8GB. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your storage/NAS upgraded safely.Wenn zwei memory modules eingesetzt werden, müssen diese identisch sein. A combination of different capacities is not possible!
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3L-12800S |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 204 Pin DIMM |
| Voltage | 1,35 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Synology |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Synology RackStation |
| Device series | RackStation RS818 series |
| Device name | RackStation RS818+ |
| Memory ex works | 2GB (1x2GB) |
| Maximum memory | 16GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP259565 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369280625 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Synology RackStation RS818+ |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Synology RackStation RS818+
Login