Computer memory Tarox ParX R208s G4
8GB memory for Tarox ParX R208s G4. The offered memory is a DDR3 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1333MHz |
| JEDEC standard | PC3-10600E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Tarox |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Tarox ParX storage/NAS |
| Device series | ParX storage/NAS R200 series |
| Device name | ParX R208s G4 |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP161325 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069324778 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Tarox ParX R208s G4 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Tarox ParX R208s G4
Login