Computer memory Thecus W12850
The RAM memory expands the memory capacity of Thecus W12850 by 8GB. The memory module has 240 Pin DIMM and a voltage of 1,5 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.Help in choosing the right RAM:
Wir bieten Ihnen die schnelleren 1600MHz Computer memory for Ihr System an. Durch die Abwärtskompatibilität unserer Computer memory auf 1333MHz, können Sie die diese auch with bereits vorhandenen 1333MHz Speichern gemischt betreiben.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR3 |
| Memory speed | 1600MHz |
| JEDEC standard | PC3-12800E |
| Rank | 2Rx8 |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 240 Pin DIMM |
| Voltage | 1,5 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Thecus |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Thecus Windows Storage server |
| Device series | Windows Storage server W12000 series |
| Device name | W12850 |
| Memory ex works | 16GB (4x4GB) |
| Maximum memory | 32GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP266949 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369356702 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Thecus W12850 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Thecus W12850
Login