Memory for motherboard-memory AAEON EMB-Q170A
The RAM memory expands the memory capacity of AAEON EMB-Q170A by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.What should be considered when upgrading RAM?
- Der Einsatz verschiedener Ram Größen in den memory slotsn ist möglich
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
- When mixing different memory sizes, the Dual Channel Mode is activated in some areas
- If e.g. 4GB and 8GB were assembled, the Intel Flex technology would activate Dual Channel operation on the first 8GB.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | AAEON |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | AAEON EMB |
| Device series | EMB Q170 series |
| Device name | EMB-Q170A |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP157407 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069292121 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with AAEON EMB-Q170A |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about AAEON EMB-Q170A
Login