Memory for motherboard-memory ASRock D1622D4I
Expand the memory of your ASRock D1622D4I by 8GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for ASRock D1622D4I. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in D1622D4I.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- The device supports ECC DIMM (with error correction code) or RDIMM (Registered DIMM) RAM memories. RDIMM memories are recommended when large memory capacities are to be achieved.
- The different memory technologies (ECC / RDIMM) may not be mixed.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (ECC/ RDIMM) is already installed in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300R |
| Type | RDIMM (ECC Registered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | ASRock |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | ASRock mainboard D... |
| Device series | mainboard D... D1622 series |
| Device name | D1622D4I |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP453675 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488170614 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with ASRock D1622D4I |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about ASRock D1622D4I
Login