Memory for motherboard-memory Asus SABERTOOTH Z170 S
Expand the memory of your Asus SABERTOOTH Z170 S by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Asus SABERTOOTH Z170 S. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in SABERTOOTH Z170 S.What should be considered when upgrading RAM?
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
-
If you have a Core i5 or Core i7 processor, you can only use the UDIMM memory
-
If you are using a Xeon processor, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC
- Die ECC Funktion wird nur dann supports, wenn alle eingesetzten Computer memory UDIMM ECC memory sind.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Asus |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Asus Sabertooth |
| Device series | Sabertooth Z170 series |
| Device name | SABERTOOTH Z170 S |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP192220 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069607642 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Asus SABERTOOTH Z170 S |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Asus SABERTOOTH Z170 S
Login