Memory for motherboard-memory BIOSTAR Z270GT9 Ver. 5.x
The memory increases the RAM memory of BIOSTAR Z270GT9 Ver. 5.x by 8GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for BIOSTAR Z270GT9 Ver. 5.x. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Z270GT9 Ver. 5.x.What should be considered when upgrading RAM?
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
-
If you have a Core i5 or Core i7 processor, you can only use the UDIMM memory
-
If you are using a Xeon processor, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC
- Die ECC Funktion wird nur dann supports, wenn alle eingesetzten Computer memory UDIMM ECC memory sind.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | BIOSTAR |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | BIOSTAR mainboard Z... |
| Device series | mainboard Z... Z270G series |
| Device name | Z270GT9 Ver. 5.x |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP243669 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369114593 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with BIOSTAR Z270GT9 Ver. 5.x |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about BIOSTAR Z270GT9 Ver. 5.x
Login