Computer memory Congatec conga-TR3
The RAM memory expands the memory capacity of Congatec conga-TR3 by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your motherboard-memory upgraded safely.Information on memory configuration
The following technical specifications should be considered in advance:
- Im Gerät können non ECC or ECC (Error-Correction-Code) RAM-memory installiert werden. Memory with der Description ECC besitzen eine Fehlerkorrektur.
- Non ECC memory modules cannot be used together with ECC memories.
- If a memory expansion is to be made with the already existing RAM memories, it must be checked which memory technology (non ECC / ECC) is already existing in the system.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Congatec |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Congatec COM Express Typ6 |
| Device series | COM Express Typ6 TR series |
| Device name | conga-TR3 |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP157770 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069295627 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Congatec conga-TR3 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Congatec conga-TR3
Login