Memory for storage/NAS Dell EMC NX440
The RAM memory expands the memory capacity of Dell EMC NX440 by 8GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Storage/NAS |
| Device family | Dell EMC Storage |
| Device series | EMC Storage NX400 series |
| Device name | EMC NX440 |
| Maximum memory | 128GB / 64GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP323897 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369869981 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell EMC NX440 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell EMC NX440
Login