server memory DellPowerEdge T130
8GB RAM Upgrade for server Dell PowerEdge T130. The offered DDR4 RAM memory has a speed of 2400MHz PC4-19200E. These are UDIMM ECC (ECC unbuffered) memory modules. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Dell PowerEdge T130. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in PowerEdge T130.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200E |
| Type | UDIMM ECC (ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Server |
| Device family | Dell PowerEdge |
| Device series | PowerEdge T100 series |
| Device name | PowerEdge T130 |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 4 |
| Note | Fit the slots with white terminals first, then the slots with black terminals.
If you want to use 8GB and 16GB mixed, the larger RAM needs to be installed first. |
Order info
| Item number | SP151087 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4055069244458 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell PowerEdge T130 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell PowerEdge T130
Login