Memory for laptop Dell Vostro 15 3578
The memory increases the RAM memory of Dell Vostro 15 3578 by 8GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Dell |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Dell Vostro laptop |
| Device series | Vostro laptop 15 series |
| Device name | Vostro 15 3578 |
| Manufacturer Reference No. | SNPHYXPXC/8G, A9206671, SNP6VDX7C/8G, AA937595, AB371023, SNPKRVFXC/8G, SNPMKYF9C/8G, A9210967 |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Different storage capacities can be mixed (z.B. 8GB + 16GB = 24GB)
|
Order info
| Item number | SP274088 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369432130 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Dell Vostro 15 3578 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Dell Vostro 15 3578
Login