Computer memory Gigabyte AORUS ULTRA Z390 (rev. 1.0)
8GB memory for Gigabyte AORUS ULTRA Z390 (rev. 1.0). The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Gigabyte AORUS ULTRA Z390 (rev. 1.0). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in AORUS ULTRA Z390 (rev. 1.0).What should be considered when upgrading RAM?
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
-
If you have a Core i5 or Core i7 processor, you can only use the UDIMM memory
-
If you are using a Xeon processor, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC
- Die ECC Funktion wird nur dann supports, wenn alle eingesetzten Computer memory UDIMM ECC memory sind.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte AORUS ULTRA |
| Device series | AORUS ULTRA Z390 series |
| Device name | AORUS ULTRA Z390 (rev. 1.0) |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP281568 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369512948 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte AORUS ULTRA Z390 (rev. 1.0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte AORUS ULTRA Z390 (rev. 1.0)
Login