Memory for motherboard-memory Gigabyte GAMING HD B360M (rev. 1.0)
The RAM memory expands the memory capacity of Gigabyte GAMING HD B360M (rev. 1.0) by 8GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.What should be considered when upgrading RAM?
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
-
If you have a Core i5 or Core i7 processor, you can only use the UDIMM memory
-
If you are using a Xeon processor, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC
- Die ECC Funktion wird nur dann supports, wenn alle eingesetzten Computer memory UDIMM ECC memory sind.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte GAMING |
| Device series | GAMING HD series |
| Device name | GAMING HD B360M (rev. 1.0) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP270960 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369399501 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte GAMING HD B360M (rev. 1.0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte GAMING HD B360M (rev. 1.0)
Login