Memory for motherboard-memory Gigabyte GAMING SLI Z390 (rev. 1.0)
The memory increases the RAM memory of Gigabyte GAMING SLI Z390 (rev. 1.0) by 8GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Gigabyte GAMING SLI Z390 (rev. 1.0).What should be considered when upgrading RAM?
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
-
If you have a Core i5 or Core i7 processor, you can only use the UDIMM memory
-
If you are using a Xeon processor, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC
- Die ECC Funktion wird nur dann supports, wenn alle eingesetzten Computer memory UDIMM ECC memory sind.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Gigabyte |
|---|---|
| Device type | Motherboard-memory |
| Device family | Gigabyte GAMING |
| Device series | GAMING SLI series |
| Device name | GAMING SLI Z390 (rev. 1.0) |
| Maximum memory | 128GB |
| Memory Slots | 4 |
Order info
| Item number | SP281571 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369512979 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Gigabyte GAMING SLI Z390 (rev. 1.0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Gigabyte GAMING SLI Z390 (rev. 1.0)
Login