Memory for laptop HP EliteBook 745 G5
Expand the memory of your HP EliteBook 745 G5 by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP EliteBook |
| Device series | EliteBook 745 series |
| Device name | EliteBook 745 G5 |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 3UN74EA, 3UP64EA, etc. |
Order info
| Item number | SP276063 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369453760 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP EliteBook 745 G5 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP EliteBook 745 G5
Login