Memory for desktop HP Pavilion 590-p0049ng
8GB memory for HP Pavilion 590-p0049ng. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your desktop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2933MHz |
| JEDEC standard | PC4-23400U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | HP Pavilion desktop |
| Device series | Pavilion desktop 590-p0040 series |
| Device name | Pavilion 590-p0049ng |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Modell-Nr.: 5MM56EA#ABD |
Order info
| Item number | SP298714 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369615182 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pavilion 590-p0049ng |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pavilion 590-p0049ng
Login