Memory for desktop HP Pavilion 595-p0098nl
Expand the memory of your HP Pavilion 595-p0098nl by 8GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for HP Pavilion 595-p0098nl. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Pavilion 595-p0098nl.What should be considered when upgrading RAM?
- Der schnelle Dual Channel Mode Betrieb wird bei der paarweisen Installation der memory optimal supports
-
If you have a Core i5 or Core i7 processor, you can only use the UDIMM memory
-
If you are using a Xeon processor, you can use ECC UDIMM memory or UDIMM memory without ECC
- Die ECC Funktion wird nur dann supports, wenn alle eingesetzten Computer memory UDIMM ECC memory sind.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | HP Pavilion desktop |
| Device series | Pavilion desktop 595-p0090 series |
| Device name | Pavilion 595-p0098nl |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
Order info
| Item number | SP441681 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488047961 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP Pavilion 595-p0098nl |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP Pavilion 595-p0098nl
Login