Memory for laptop HP ProBook 430 G4
Expand the memory of your HP ProBook 430 G4 by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for HP ProBook 430 G4. This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in ProBook 430 G4.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2133MHz |
| JEDEC standard | PC4-17000S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | HP |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | HP ProBook |
| Device series | ProBook 430 series |
| Device name | ProBook 430 G4 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: W6P91AV, Y8B44EA, Y8B45EA, Y8B46EA, Y8B47EA, Z2Z18ES, Z2Z19ES, Z2Z20ES, Z2Z21ES, etc. |
Order info
| Item number | SP238720 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369064805 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with HP ProBook 430 G4 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about HP ProBook 430 G4
Login