Computer memory Intel NUC 9 Pro Compute Element NUC9VXQNB
The RAM memory expands the memory capacity of Intel NUC 9 Pro Compute Element NUC9VXQNB by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory suits perfectly to your Intel NUC 9 Pro Compute Element barebone.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Barebone |
| Device family | Intel NUC 9 Pro Compute Element |
| Device series | NUC 9 Pro Compute Element NUC9 series |
| Device name | NUC 9 Pro Compute Element NUC9VXQNB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | ECC memory must not be mixed with Non-ECC! |
Order info
| Item number | SP363525 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578265076 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel NUC 9 Pro Compute Element NUC9VXQNB |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel NUC 9 Pro Compute Element NUC9VXQNB
Login