Memory for barebone Intel NUC Kit NUC8i7HVK2
The memory increases the RAM memory of Intel NUC Kit NUC8i7HVK2 by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Intel NUC Kit NUC8i7HVK2.Höhere Speicherfrequenzen passen sich ggf. anderen Speichertaktungen in der Systemumgebung an and unterstützen entsprechend langsamere Taktraten
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Intel |
|---|---|
| Device type | Barebone |
| Device family | Intel NUC Kit |
| Device series | NUC Kit NUC8 series |
| Device name | NUC Kit NUC8i7HVK2 |
| Memory ex works | 8GB (1x8GB) |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | Höhere memoryfrequenzen passen sich ggf. anderen memorytaktungen in der Systemumgebung an and unterstützen entsprechend langsamere Taktraten.
|
Order info
| Item number | SP283511 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369534025 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Intel NUC Kit NUC8i7HVK2 |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Intel NUC Kit NUC8i7HVK2
Login