Computer memory Lenovo Ideacentre 3 07IMB05 (90NB)
8GB memory for Lenovo Ideacentre 3 07IMB05 (90NB). The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Lenovo Ideacentre 3 07IMB05 (90NB). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Ideacentre 3 07IMB05 (90NB).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo Ideacentre |
| Device series | Ideacentre 3 series |
| Device name | Ideacentre 3 07IMB05 (90NB) |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 90NB001CUK, 90NB001DUK, 90NB001GUK, 90NB001TUK, 90NB001UUK, 90NB004LGE, 90NB004MGE, 90NB004NGE, 90NB004PGE, 90NB004RTX, 90NB004STX, 90NB004TTX, 90NB004UTX, 90NB004VGE, 90NB0057GE, 90NB0058BG, 90NB005AGE, 90NB005BGE, 90NB005CGE, etc.
|
Order info
| Item number | SP356903 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578195762 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Ideacentre 3 07IMB05 (90NB) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Ideacentre 3 07IMB05 (90NB)
Login