Memory for desktop Lenovo IdeaCentre 3 07IRB8 (90VT)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo IdeaCentre 3 07IRB8 (90VT) by 8GB. The memory has 288 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo IdeaCentre 3 07IRB8 (90VT). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in IdeaCentre 3 07IRB8 (90VT).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo Ideacentre |
| Device series | Ideacentre 3 series |
| Device name | IdeaCentre 3 07IRB8 (90VT) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 90VT0020SZ, 90VT0021MZ, 90VT002BMZ, 90VT002EGE, 90VT002GMT, 90VT002XMW, 90VT0030SZ, 90VT0031SZ, etc.
|
Order info
| Item number | SP455154 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4067488187148 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaCentre 3 07IRB8 (90VT) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaCentre 3 07IRB8 (90VT)
Login