Memory for desktop Lenovo Ideacentre 310S-08IGM (90HX)
8GB memory for Lenovo Ideacentre 310S-08IGM (90HX). The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo Ideacentre |
| Device series | Ideacentre 310 series |
| Device name | Ideacentre 310S-08IGM (90HX) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 16GB / 8GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 90HX0003RI, 90HX0004RI, 90HX000APG, 90HX000CGE, 90HX000DGE, 90HX000FCK, 90HX000GPB, 90HX000JMW, 90HX000KSP, 90HX000LUK, 90HX000MUK, 90HX000PUK, 90HX000QMW, 90HX000TCK, 90HX000UCK, 90HX000XBF, 90HX000YMW, 90HX0010SC, 90HX0011GE, 90HX0013MW, 90HX0014MW, 90HX0015MT, 90HX0016MT, 90HX0017SP, 90HX0018SP, 90HX0019RS, 90HX001ARS, 90HX001BRS, 90HX001CRS, 90HX001ERS, 90HX001FRS, 90HX001GRS, 90HX001HRS, 90HX001PIX, 90HX001QMW, 90HX001RYS, 90HX001SYS, 90HX001URS, 90HX001VRS, 90HX001WMH, 90HX001XMH, 90HX001YYA, 90HX0020YA, 90HX0022MH, 90HX0023MH, 90HX0025RS, 90HX0026CQ, 90HX0027GC, 90HX0028GC, 90HX0029GC, 90HX002ABF, 90HX002BMW, 90HX002CAX, 90HX002DAX, 90HX002EMW, 90HX002FMZ, 90HX002GPB, 90HX002HPB, 90HX002JMW, 90HX002LFR, 90HX002MFR, 90HX002NFR, 90HX002PFR, 90HX002QFR, 90HX002RFR, 90HX002SFR, 90HX002TGE, 90HX002UGE, etc. |
Order info
| Item number | SP277307 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369466975 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Ideacentre 310S-08IGM (90HX) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Ideacentre 310S-08IGM (90HX)
Login