Computer memory Lenovo Ideacentre 720-18ICB (90HT)
Expand the memory of your Lenovo Ideacentre 720-18ICB (90HT) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Lenovo Ideacentre 720-18ICB (90HT).Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo Ideacentre |
| Device series | Ideacentre 720 series |
| Device name | Ideacentre 720-18ICB (90HT) |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 90HT0001US, 90HT0002RK, 90HT0003RK, 90HT0008RK, 90HT000EUK, 90HT000FUK, 90HT000GUK, 90HT000HUK, 90HT000RUK, 90HT000SGE, 90HT000UBF, 90HT000VGE, 90HT000WGE, 90HT0014GE, 90HT0015GE, 90HT0016BF, 90HT0017RS, 90HT0018RS, 90HT0019RS, 90HT001ARS, 90HT001BCK, 90HT001CUK, 90HT001JPB, 90HT001KPB, 90HT001LRS, 90HT001MRS, 90HT001NRS, 90HT001PMH, 90HT001QMH, 90HT001RMH, 90HT001SMH, 90HT001TMH, 90HT001UMH, 90HT001VMH, 90HT001WUS, 90HT001XUS, 90HT001YCF, 90HT0024PB, 90HT0027TX, 90HT0028GE, 90HT0029GE, 90HT002AGE, 90HT002BGE, 90HT002HFR, 90HT002JSP, 90HT002NRI, 90HT002PRI, 90HT002QRI, 90HT002RGE, 90HT002SFR, 90HT002TFR, 90HT002UGE, 90HT002VGE, 90HT002XFR, etc. |
Order info
| Item number | SP277318 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369467088 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Ideacentre 720-18ICB (90HT) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Ideacentre 720-18ICB (90HT)
Login