Memory for desktop Lenovo Ideacentre A340-24IGM (F0E7)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo Ideacentre A340-24IGM (F0E7) by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo Ideacentre A340-24IGM (F0E7). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Ideacentre A340-24IGM (F0E7).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo Ideacentre |
| Device series | Ideacentre A340 series |
| Device name | Ideacentre A340-24IGM (F0E7) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846 |
| Memory ex works | 8GB |
| Maximum memory | 16GB / 8GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: F0E70001MT, F0E70003RK, F0E70004RK, F0E70005RK, F0E70006RK, F0E70007RK, F0E70008RK, F0E70009RK, F0E7000ARK, etc. |
Order info
| Item number | SP295446 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369584396 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Ideacentre A340-24IGM (F0E7) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Ideacentre A340-24IGM (F0E7)
Login