Memory for desktop Lenovo Ideacentre AIO 3 27ALC6 (F0FY)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo Ideacentre AIO 3 27ALC6 (F0FY) by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo Ideacentre AIO 3 27ALC6 (F0FY). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in Ideacentre AIO 3 27ALC6 (F0FY).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo Ideacentre AIO |
| Device series | Ideacentre AIO 3 series |
| Device name | Ideacentre AIO 3 27ALC6 (F0FY) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: F0FY000RMT, F0FY000SMT, F0FY000TMT, F0FY000UFR, F0FY000VFR, F0FY000WFR, F0FY000XFR, F0FY000YFR, F0FY0017MT, F0FY0018MT, F0FY0019MT, F0FY001DUK, F0FY001EUK, F0FY001KSC, F0FY001LSC, F0FY001MSC, F0FY001NSC, F0FY001PSC, F0FY001QUK, F0FY001RUK, F0FY001SGE, F0FY001TGE, F0FY001UGE, F0FY001XMT, F0FY001YTX, F0FY0020TX, F0FY0021TX, F0FY0022MT, F0FY0023MT, F0FY0026UK, F0FY0027UK, F0FY0028SC, F0FY0029SC, F0FY002ASC, F0FY002BSC, F0FY002CSC, F0FY002DSC, F0FY002ESC, F0FY002FSC, F0FY002GCK, F0FY002HCK, F0FY002JCK, F0FY002KCK, F0FY002LCK, F0FY002MRI, F0FY002NRI, F0FY002PRI, F0FY002QRI, F0FY002RIX, F0FY002SIX, etc.
|
Order info
| Item number | SP381027 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578441081 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Ideacentre AIO 3 27ALC6 (F0FY) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Ideacentre AIO 3 27ALC6 (F0FY)
Login