Memory for laptop Lenovo IdeaPad 3 14ADA05 (81W0)
Expand the memory of your Lenovo IdeaPad 3 14ADA05 (81W0) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 3 series |
| Device name | IdeaPad 3 14ADA05 (81W0) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846, 4X70W22200, 4X70R38790, 4X70W30750 |
| Memory ex works | 4GB non removable, 4GB removable |
| Maximum memory | 36GB / 12GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 81W0000YPG, 81W00010MX, 81W00011MX, 81W00012MX, 81W00013MX, 81W00014MX, 81W00015MX, 81W00016MX, 81W00017MX, 81W00018MX, 81W0001CPG, 81W0001DPG, 81W0001MCK, 81W0001NCK, 81W0001QCK, 81W0001RCK, 81W0001TCK, 81W0001VFR, 81W0001WFR, 81W0001XFR, 81W0001YFR, 81W00020FR, 81W00021FR, 81W00022FR, 81W00023FR, 81W00024FR, 81W00025FR, 81W00026FR, 81W00027FR, 81W00028FR, 81W00029FR, 81W0002AFR, 81W0002BFR, 81W0002CFR, 81W0002EFR, 81W0002HUK, 81W0002KUK, 81W0002SSP, 81W0002UFR, 81W0003PCK, 81W00045MH, 81W00046MH, 81W00047FR, 81W0004FUK, 81W0004GMH, 81W0004HFR, 81W00051PB, 81W00052PB, 81W00053PB, 81W00054PB, etc.
|
Order info
| Item number | SP346589 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578094683 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 3 14ADA05 (81W0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 3 14ADA05 (81W0)
Login