Computer memory Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 (82RJ)
Expand the memory of your Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 (82RJ) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 (82RJ). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in IdeaPad 3 14IAU7 (82RJ).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 3 series |
| Device name | IdeaPad 3 14IAU7 (82RJ) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846 |
| Memory ex works | 4GB / 8GB non removable, 8GB removable |
| Maximum memory | 36GB / 12GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 82RJ001EGE, 82RJ001PMZ, 82RJ001QMZ, 82RJ002TGE, 82RJ002UGE, 82RJ002VGE, 82RJ002WGE, 82RJ0032MH, 82RJ0033MH, 82RJ003CMB, 82RJ003DMB, 82RJ003RPG, 82RJ003SSP, 82RJ003TPG, 82RJ003UFR, 82RJ003VFR, 82RJ003WFR, 82RJ003XFR, 82RJ003YUK, 82RJ0043UK, 82RJ0044UK, 82RJ0045UK, 82RJ0046UK, 82RJ0047UK, 82RJ0048UK, 82RJ005HGE, 82RJ005KGE, 82RJ005TGM, 82RJ005UGM, 82RJ005VGM, 82RJ005WGM, 82RJ005XGM, 82RJ0060FR, 82RJ007DCY, 82RJ007ECY, etc.
|
Order info
| Item number | SP422261 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578853112 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 (82RJ) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 3 14IAU7 (82RJ)
Login