Memory for laptop Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 (81X7)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 (81X7) by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 3 series |
| Device name | IdeaPad 3 14ITL05 (81X7) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846 |
| Memory ex works | 4GB non removable, 4GB removable |
| Maximum memory | 36GB / 12GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 81X7001XTX, 81X70037FR, 81X7003KMZ, 81X7003UMH, 81X7003VMB, 81X7003XMH, 81X70042MZ, 81X7004SMH, etc.
|
Order info
| Item number | SP372003 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578350550 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 (81X7) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 3 14ITL05 (81X7)
Login