Memory for laptop Lenovo IdeaPad 3 14ITL6 (82H7)
The memory increases the RAM memory of Lenovo IdeaPad 3 14ITL6 (82H7) by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Lenovo IdeaPad 3 14ITL6 (82H7).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 3 series |
| Device name | IdeaPad 3 14ITL6 (82H7) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846 |
| Memory ex works | 4GB / 8GB non removable, 4GB / 8GB removable |
| Maximum memory | 36GB / 12GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 82H70054FR, 82H70055FR, 82H70056FR, 82H70057FR, 82H7005GSP, 82H7005HSP, 82H7005JGE, 82H7005SFR, 82H70094MZ, 82H70095MZ, 82H7009SSP, 82H700ABRM, 82H700ACRM, 82H700ADRM, 82H700AERM, 82H700AFRM, 82H700AGRM, 82H700AHRM, 82H700AJGE, 82H700B4RM, 82H700BACK, 82H700BBCK, 82H700BCCK, 82H700BDCK, 82H700BECK, 82H700BHGE, 82H700CERM, 82H700CFRM, 82H700CGRM, 82H700E6MZ, 82H700E9MZ, 82H700EAMZ, 82H700EBMZ, 82H700ECMZ, 82H700G4FR, 82H700G8MH, 82H700G9MH, 82H700GBMH, 82H700GEMH, 82H700HVGE, 82H700JFFR, etc.
|
Order info
| Item number | SP374539 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578377205 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 3 14ITL6 (82H7) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 3 14ITL6 (82H7)
Login