Memory for laptop Lenovo IdeaPad 3 17ABA7 (82RQ)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo IdeaPad 3 17ABA7 (82RQ) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Lenovo IdeaPad 3 17ABA7 (82RQ).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 3 series |
| Device name | IdeaPad 3 17ABA7 (82RQ) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846 |
| Memory ex works | 4GB / 8GB non removable, 8GB removable |
| Maximum memory | 36GB / 12GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 82RQ001DMZ, 82RQ001FFR, 82RQ001JMZ, 82RQ001KUK, 82RQ001LMZ, 82RQ001MGE, 82RQ001NGE, 82RQ001PGE, 82RQ0025MZ, 82RQ0026MZ, 82RQ0027MZ, 82RQ002AGE, 82RQ002BGE, 82RQ002CMH, 82RQ002DMH, 82RQ002KMB, 82RQ002PPB, 82RQ002QPB, 82RQ002RPB, 82RQ002SPB, 82RQ002TPB, 82RQ002UPB, etc.
|
Order info
| Item number | SP415729 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578787752 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 3 17ABA7 (82RQ) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 3 17ABA7 (82RQ)
Login