Memory for laptop Lenovo IdeaPad 3 17IAU7 (82RL)
Expand the memory of your Lenovo IdeaPad 3 17IAU7 (82RL) by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Lenovo IdeaPad 3 17IAU7 (82RL).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 3 series |
| Device name | IdeaPad 3 17IAU7 (82RL) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846 |
| Memory ex works | 8GB non removable, 8GB removable |
| Maximum memory | 40GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 82RL0003MZ, 82RL0004MZ, 82RL0009GE, 82RL000AGE, 82RL000BGE, 82RL0016MZ, 82RL0017MZ, 82RL0018MZ, 82RL0022GE, 82RL0023GE, 82RL0024GE, 82RL0026GE, 82RL0027MH, 82RL002BMB, 82RL002CMZ, 82RL002DMZ, 82RL002FFR, 82RL002GFR, 82RL002HFR, 82RL002JFR, 82RL002KFR, 82RL002QPB, 82RL002RPB, 82RL002SPB, 82RL002TPB, 82RL002UPB, 82RL002VPB, 82RL0030MZ, 82RL003CGE, 82RL003DGE, 82RL003EGE, 82RL003FGE, 82RL003GGE, 82RL003PIX, 82RL003RGE, 82RL003XFR, etc.
|
Order info
| Item number | SP422271 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4064578853198 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 3 17IAU7 (82RL) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 3 17IAU7 (82RL)
Login