Memory for laptop Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0)
Expand the memory of your Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0) by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad 330 series |
| Device name | IdeaPad 330-14IGM (81D0) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846, GX70N46763 |
| Memory ex works | 4GB (1x4GB) |
| Maximum memory | 16GB / 8GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 81D00006UK, 81D00007UK, 81D00008UK, 81D0000DRU, 81D0000ERU, 81D0000FRU, 81D0000GRU, 81D0001ARU, 81D0001BRU, 81D0001DRU, 81D0001ERU, 81D0001LIV, 81D0001MIV, 81D0001NIV, 81D0001PIV, 81D0001XMX, 81D0001YMX, 81D00020MX, 81D00021MX, 81D00022MX, 81D00023UK, 81D00027RU, 81D00028RU, 81D00029RU, 81D0002ABM, 81D0002BBM, 81D0002CBM, 81D0002DBM, 81D0002EGM, 81D0002FGM, 81D0002GGM, 81D0002HGM, 81D0002MUK, 81D0002NUK, 81D0002XMH, 81D00030IV, 81D00031IV, 81D00032IV, 81D00033IV, 81D0003AUK, 81D0003BUK, 81D0003CRU, 81D0003DRU, 81D0003EMB, etc. |
Order info
| Item number | SP272042 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369410527 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad 330-14IGM (81D0)
Login