Memory for laptop Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV)
The memory increases the RAM memory of Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad S145 series |
| Device name | IdeaPad S145-14API (81UV) |
| Manufacturer Reference No. | GX70R26614 |
| Memory ex works | 4GB non removable, 4GB / 8GB removable |
| Maximum memory | 36GB / 12GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 81UV0000UK, 81UV0001UK, 81UV0002UK, 81UV0003UK, 81UV0004UK, 81UV0005UK, 81UV0006UK, 81UV0007UK, 81UV000QUK, 81UV000RUK, 81UV000XTX, 81UV001EFR, 81UV002QGE, 81UV002RGE, 81UV002SUK, 81UV002TFR, 81UV002VFR, 81UV0031FR, 81UV0036PB, 81UV003QMH, 81UV003RMH, 81UV003SMH, 81UV003YPB, etc.
|
Order info
| Item number | SP326759 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369898387 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad S145-14API (81UV)
Login