Computer memory Lenovo IdeaPad S145-15API (81UT)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo IdeaPad S145-15API (81UT) by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. No experiments! Buy the right memory from the specialist to get your laptop upgraded safely.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad T495 series |
| Device name | IdeaPad S145-15API (81UT) |
| Manufacturer Reference No. | GX70R26614 |
| Memory ex works | 4GB non removable, 4GB / 8GB removable |
| Maximum memory | 36GB / 12GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 81UT0002UK, 81UT0005PG, 81UT0008UK, 81UT000BBM, 81UT000RGE, 81UT000WBM, 81UT0017TX, 81UT0018TX, 81UT001ATX, 81UT001MFR, 81UT001QCK, 81UT001SSP, 81UT001TSP, 81UT001USP, 81UT001VSP, 81UT0026FR, 81UT0027FR, 81UT0028FR, 81UT0029FR, 81UT002CFR, 81UT002RUK, 81UT002SUK, 81UT002UGE, 81UT002VGE, 81UT002WGE, 81UT002XGE, 81UT002YGE, 81UT0030GE, 81UT0031GE, 81UT0032IX, 81UT0033IX, 81UT0034IX, 81UT003BSC, 81UT003CSC, 81UT003DIX, 81UT003EIX, 81UT003HTX, 81UT0042HV, 81UT0043HV, 81UT0046FR, 81UT0047GE, 81UT004BSC, 81UT004HUK, 81UT004JGE, 81UT004KGE, 81UT004LTX, 81UT004MTX, 81UT004NTX, 81UT004PTX, 81UT004QFR, etc.
|
Order info
| Item number | SP326766 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369898455 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad S145-15API (81UT) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad S145-15API (81UT)
Login