Computer memory Lenovo IdeaPad S340-15IILD (81WL)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo IdeaPad S340-15IILD (81WL) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This memory is 100% compatible to Lenovo IdeaPad S340-15IILD (81WL).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 3200MHz |
| JEDEC standard | PC4-25600S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad S340 series |
| Device name | IdeaPad S340-15IILD (81WL) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70W22200, 4X70W30750, 4X70R38790 |
| Memory ex works | 4GB non removable, 4GB / 8GB removable |
| Maximum memory | 36GB / 12GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 81WL000BGE, 81WL000GGE, 81WL001CIX, 81WL001DIX, 81WL001EIX, 81WL001FIX, 81WL001GPB, 81WL001HPB, 81WL001JPB, 81WL001KPB, 81WL001LPB, 81WL001MPB, 81WL001NPB, 81WL001PPB, 81WL001QPB, 81WL001RPB, 81WL001SPB, 81WL001XBM, 81WL001YBM, 81WL0020BM, 81WL0021BM, 81WL0022BM, 81WL0028BM, 81WL0029BM, 81WL002DRM, 81WL002ERM, 81WL002HCY, 81WL002UIX, 81WL002VIX, 81WL002WCY, etc.
|
Order info
| Item number | SP335335 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369983304 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad S340-15IILD (81WL) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad S340-15IILD (81WL)
Login