Memory for laptop Lenovo IdeaPad S340-15IML (81NA)
Expand the memory of your Lenovo IdeaPad S340-15IML (81NA) by 8GB. The memory module has 260 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. This computer memory was tested by us for Lenovo IdeaPad S340-15IML (81NA). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in IdeaPad S340-15IML (81NA).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad S340 series |
| Device name | IdeaPad S340-15IML (81NA) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846, 4X70W22200, 4X70W30750, 4X70R38790 |
| Memory ex works | 4GB non removable, 4GB / 8GB removable |
| Maximum memory | 36GB / 12GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 81NA0007GE, 81NA000CGE, 81NA000DGE, 81NA0016GE, 81NA001CPG, 81NA001DGE, 81NA001NGE, 81NA001PGE, 81NA001YBM, 81NA0020BM, 81NA0021BM, 81NA0022BM, etc.
|
Order info
| Item number | SP328637 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369916913 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad S340-15IML (81NA) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad S340-15IML (81NA)
Login