Computer memory Lenovo IdeaPad S540-14API (81NH)
Expand the memory of your Lenovo IdeaPad S540-14API (81NH) by 8GB. The offered memory is a DDR4 RAM memory. Further technical memory specifications can be found in the list on the right. This computer memory was tested by us for Lenovo IdeaPad S540-14API (81NH). This ensures that this memory expansion can also be utilised together with the original RAM used in IdeaPad S540-14API (81NH).
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad S540 series |
| Device name | IdeaPad S540-14API (81NH) |
| Memory ex works | 4GB non removable, 4GB (1x4GB) removable |
| Maximum memory | 36GB / 12GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 81NH000TMX, 81NH000UMX, 81NH001QRU, 81NH001WUK, 81NH001XUK, 81NH001YRK, 81NH0020RK, 81NH0021UK, 81NH0022RK, 81NH002XGE, 81NH003AYA, 81NH003BRK, 81NH003CRK, 81NH003ERK, 81NH003FRK, 81NH003JRU, 81NH003KRU, 81NH003LRU, 81NH003MRU, 81NH003PRK, 81NH003RBM, 81NH003TPB, 81NH003UPB, 81NH003XPB, 81NH003YPB, 81NH0042UK, etc. |
Order info
| Item number | SP301174 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369638044 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad S540-14API (81NH) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad S540-14API (81NH)
Login