Computer memory Lenovo IdeaPad S540-15IWL GTX (81SW)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo IdeaPad S540-15IWL GTX (81SW) by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. This memory is 100% compatible to Lenovo IdeaPad S540-15IWL GTX (81SW).Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2400MHz |
| JEDEC standard | PC4-19200S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo IdeaPad |
| Device series | IdeaPad S540 series |
| Device name | IdeaPad S540-15IWL GTX (81SW) |
| Manufacturer Reference No. | GX70R26614 |
| Memory ex works | 4GB non removable, 4GB / 8GB removable |
| Maximum memory | 36GB / 12GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 1 |
| Note | suitable for the following models: 81SW0007UK, 81SW0008UK, 81SW0009SP, 81SW000AUK, 81SW000CUK, 81SW000DUK, 81SW000EUK, 81SW000LFR, 81SW000MFR, 81SW000NFR, 81SW000VCK, 81SW000WCK, 81SW000XMZ, 81SW0012SP, 81SW0013SP, 81SW0014MZ, 81SW0015GE, 81SW0019IX, 81SW001DSC, 81SW001EPG, 81SW001FPG, 81SW001GIX, 81SW001SMH, 81SW001TMB, 81SW001YMH, 81SW0020MH, 81SW0021MB, 81SW0022MB, 81SW0028MH, 81SW0029MH, 81SW002AGE, 81SW002HRM, 81SW002LPB, 81SW002MPB, 81SW002NPB, 81SW002PPB, 81SW002SPG, 81SW002VFR, 81SW002XMH, 81SW002YMB, 81SW0032GM, 81SW0033BM, 81SW0035SP, 81SW003DHV, 81SW003EHV, 81SW003FHV, 81SW0040SP, 81SW0041CY, 81SW0042CY, 81SW004PSC, etc.
|
Order info
| Item number | SP326965 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369900363 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo IdeaPad S540-15IWL GTX (81SW) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo IdeaPad S540-15IWL GTX (81SW)
Login