Memory for desktop Lenovo Legion T730-28ICO (90JF)
The RAM memory expands the memory capacity of Lenovo Legion T730-28ICO (90JF) by 8GB. The memory module has 288 Pin DIMM and a voltage of 1,2 volt. You will profit with the high quality RAM expansion of phs memory®, as well as the support of our memory specialists.
Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300U |
| Type | UDIMM (Non-ECC unbuffered) |
| Number of Pin | 288 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Desktop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion T730 series |
| Device name | Legion T730-28ICO (90JF) |
| Memory ex works | 16GB / 32GB |
| Maximum memory | 64GB / 32GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 90JF0003UK, 90JF0004UK, 90JF0005UK, 90JF0006UK, 90JF0007UK, 90JF0008UK, 90JF0009UK, 90JF000AUK, 90JF000JMW, 90JF000KMW, 90JF000LMW, 90JF000MMW, 90JF000NMW, 90JF000PGE, 90JF000QFR, 90JF000RMW, 90JF000SRS, 90JF000TRK, 90JF000URK, 90JF000VRK, 90JF000WUK, 90JF000XMH, 90JF0010AL, 90JF0011PB, 90JF0012YS, 90JF0013YS, 90JF0014YS, 90JF0015YS, 90JF0016YS, 90JF0017YS, 90JF0018YS, 90JF0019YS, 90JF001AYS, 90JF001BYS, 90JF001CCQ, 90JF001DCQ, 90JF001ECQ, 90JF001FPB, 90JF001HMW, 90JF001JPB, etc. |
Order info
| Item number | SP272857 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369419704 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion T730-28ICO (90JF) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion T730-28ICO (90JF)
Login