Memory for laptop Lenovo Legion Y730-17ICH (81HG)
The memory increases the RAM memory of Lenovo Legion Y730-17ICH (81HG) by 8GB. The memory has 260 Pin DIMM and works with a voltage of 1,2 volt. Be sure, to upgrade your system with 100% compatible Computer memory from the RAM specialist.Computer memory - info
| Memory size | 8GB |
|---|---|
| Memory technology | DDR4 |
| Memory speed | 2666MHz |
| JEDEC standard | PC4-21300S |
| Type | SO DIMM |
| Number of Pin | 260 Pin DIMM |
| Voltage | 1,2 volt |
| Specials | - |
Device - Specifications
| Device manufacturer | Lenovo |
|---|---|
| Device type | Laptop |
| Device family | Lenovo Legion |
| Device series | Legion Y730 series |
| Device name | Legion Y730-17ICH (81HG) |
| Manufacturer Reference No. | 4X70Z90844, 4X70Z90846, 4X70R38790, 4X70W22200, 4X70W30750 |
| Memory ex works | 16GB |
| Maximum memory | 64GB / 16GB according to manufacturer |
| Memory Slots | 2 |
| Note | suitable for the following models: 81HG0000MX, 81HG0001MX, 81HG0003MX, 81HG0005RU, 81HG0006RU, 81HG0007RU, 81HG0008RU, 81HG0009RU, 81HG000AMX, 81HG000BUK, 81HG000CUK, 81HG000DUK, 81HG000EMX, 81HG000FUK, 81HG000GUK, 81HG000HUK, 81HG000JUK, 81HG000KCY, 81HG000LCY, 81HG000PMZ, 81HG000QMH, 81HG000VIV, 81HG000XIV, 81HG0010IV, 81HG0012IV, 81HG0014IV, 81HG0017IV, 81HG0018IV, 81HG0019CK, 81HG001ATX, 81HG001BFR, 81HG001CFR, 81HG001DSP, 81HG001EIX, 81HG001FMX, 81HG001GMX, 81HG001LFR, 81HG001RAX, 81HG001TED, 81HG001VFE, 81HG001XFG, 81HG001YFR, 81HG0020GE, 81HG0021GE, 81HG0022GE, 81HG0023PG, 81HG0026SC, 81HG0027SC, 81HG002BRU, 81HG002FFR, etc. |
Order info
| Item number | SP275654 |
|---|---|
| Brand | |
| EAN | 4063369449305 |
| Condition | New |
| Memory warranty | 5 years warranty |
| Compatibility | 100% compatible with Lenovo Legion Y730-17ICH (81HG) |
| Money-back guarantee | Yes, 100% |
FAQ - Frequently asked questions about Lenovo Legion Y730-17ICH (81HG)
Login